Dva týdny nazpět za mnou přišla známá s tím, abych ji zprovoznil repasovaný notebook, co si kopila. Samozřejmě moc nerozlišuje jednotlivé profese v rámci IT a já jsem pro ni prostě kluk od počítačů. Ale to by bylo na jiné povídání. Windows už byli nainstalované od prodejce, tak to vypadlo na práci na deset minut. Po prvním zapnutí mě bylo jasné, že něco není v pořádku. Systém se občas podivně zakousával. Kouknu do event logu, tam nic nebylo. Spustil jsem diagnostiku od WD a mě vynadala, že disk už je za zenitem. Z toho bylo první poučení, že i seriózní prodejce repasované techniky neprovádí ani základní diagnostiku hardwaru. A navíc dané problémy už musel, jejich zaměstnanec pocítit při instalaci NB (minimálně ručně instaloval ovladače, podle bordelu na disku). Běžný BFU by na nic konkrétního asi nepřišel a byl by jenom nasraný ze svého staronového notebooku.

Po týdnu se mi notebook zase dostal do rukou. Disk byl vyměněn. Kouknul jsem do BIOSu a nestačil se divit, jací odborníci pracují v Maderu (prodejce toho notebooku). SATA operation mode byl v nastaven na ATA. Při první iteraci byl nastaven správně na AHCI nebo IRTT. Restartoval jsem nastavení BIOSu do defaultních hodnot, abych si ověřil, že nastavení ATA módu byla kreativita technika. A bylo to tak, v defaultním nastavení je IRTT. Asi se jejich expert obával toho, že bude muset při instalaci Windows načítat ovladače při instalaci. Tohle by platilo, pokud by instaloval Windows XP, ale u sedmiček tahle komplikace není. Takže to nastavil asi z kreativity. Věděl jsem to a dokonce mě na to i BIOS upozornil, že změna z ATA operation mode na IRTT způsobí modrou smrt. A tak se i stalo s chybou 0X0000007B INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE. Vzpoměl jsem si, že danou věc jde řešit úpravou pár hodnot v registrech. Tak jsem začal googlit. První překvapení bylo, že na stránkách podpory Microsoftu (http://support.microsoft.com/kb/922976) je návod, jak danou změnu registrů udělat. Navíc je tam ke stažení Fix it®. Už dříve jsem zachytil, že Microsoft dává na stránky podpory tyhle malé užitečné balíčky a dneska jsem se ho poprvé rozhodnul vyzkoušet.

Nastavil jsem operation mode zpátky. Po spuštění balíčku se vytvoří bod obnovení a potom se provede dané úprava registrů. Vše automaticky bez jakékoliv práce. Následoval restart, při kterém jsem nastavil SATA operation mode na IRTT a Windows nabootovaly bez modré smrti. Prostě paráda.

Poučení je pro mě jednoduché. Používat Fix It® ze stránek podpory od Microsoftu.